Karate-Do

Demirel Shotokan Karate-Do

‘Kara’ boş, ‘te’ el anlamında olup, silahsız el olarak bütünleştirilir. ‘Kara’ aynı zamanda ‘sonu gözükmeyen boşluk’ olarak da ifade edilmektedir

El, dünyanın pek çok kültüründe olduğu gibi Uzak Asya kültürlerinde de üretkenliğin sembolüdür. Zıtlık karşılığı olarak sıkılı yumruk gücün, çatışmanın sembolüyken; açık el üretkenliğin, erdemin, barışın ve dostluğun işareti olarak kabul edilir (Ying Yang örneği).Kısaca karate, yani ‘açık el’ sözcüğü iyi niyet olgusunun öne çıktığı, barışçıl bir hareket olarak ifade edilebilir.Karate-DO, kendi içerisinde geleneksel ve spor karate olarak ikiye ayrılır. Geleneksel Karate-DO, kişiyi kendisinin en iyisi olması çabası içerisinde tutan bir kişisel gelişim yoludur. Geleneksel Karate-DO’da yarışmacılık ve rekabet algısı yerine insanın egosunu kontrol edebilme becerileri öne çıkar. Spor Karate ise köklerini geleneksel Karate-DO’dan alan ancak olimpizm idealiyle hareket eden modern spor anlayışına sahiptir.
Spor Karate’de yarışmalar; bedensel becerilerin belirli hükümlerle değerlendirilmesi anlayışına dayanan, uluslararası evrensel sportif kurallar çerçevesinde yapılır.

Olgunun savaşçı yanı; sadece kişinin kendi içindeki egosuyla savaşımını, kendisine, çevresine, canlı doğaya karşı saygılı ve adaletli olunması

Bütün sporlar faydalıdır. Ama ‘’karate’’ sporu selamla başlayıp selamla bitirilen içinde saygı, sevgi, disiplin, hiyerarşi, ast, üst ilişkisi gibi yüzyılların felsefe derinliği ve zenginliği olan günümüze kadar da bozulmadan devam eden bir spor dalıdır. Psikiyatri uzmanları da; çocukların fiziksel, zihinsel ve ruhsal gelişimi için karate sporu yapmalarını öneriyorlar.

Karate Sporunun Çocuk Gelişimine ve Sağlığına Faydaları

• Obezite ile mücadele bilinci küçük yaşlarda oluşur.
• Beyin, beden koordinasyonu ve mücadeleci bir yapı oluşur.
• Özgüvene sahip bir birey olarak yetişmesini sağlar.
• Dikkat ve yoğunlaşma gelişir.
• Programlı olma alışkanlığı ve disiplin anlayışı kazanır.
• Enerji ve stresini atıp, sigara vb. kötü alışkanlıklardan uzak kalmasını sağlar.
• Takım anlayışı ve dayanışmanın başarıya sağladığı katkı bilincini kazanır.
• İnce uzun kas yapısı, esnek, atletik ve fit bir vücut kazanımı sağlar.
• İleriki yaşamında kendisiyle barışık, sağlıklı ve pozitif yaşam sürer.

Batı Mah. Uzunkale Sok. Somtaş Sitesi (Devlet Hastanesi Karşısı)
No:2/21, 34890 Pendik / İstanbul
(0216) 375 35 42

Türkiye Karate Federasyonu Dünya Karate Federasyonu Zumba TVGFBF Olympics